Tutaj jesteś

Jaki olej silnikowy wybrać?

11 października 2021 Motoryzacja jaki olej silnikowy


Każdy kierowca doskonale wie, że silnik samochodowy do swojego działania wymaga obecności w nim oleju. Nie każdy jednak wie to, jaki olej silnikowy powinien się w nim znajdować. Jak się zatem powinno go wybierać, czym się on powinien charakteryzować i jakie cechy takiego oleju są kluczowe dla poprawnego działania silnika?

Dlaczego olej silnikowy jest ważny?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie są najważniejsze parametry oleju silnikowego, które powinny decydować o tym, który się wybierze, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego powodu jest to w ogóle tak ważne, aby poprawnie wybrać olej.
Każdy doskonale wie, że olej jest niezbędny do poprawnego działania silnika. Zapewnia mu odpowiednie smarowanie, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzewania się poszczególnych elementów jednostki napędowej. Żeby jednak tak mogło się dziać, olej musi mieć po pierwszą odpowiednią konsystencję czy też oczywiście dobry musi być jego typ. Jeśli wleje się niepoprawny olej do danego silnika, jego działanie może być zbyt słabe, a to z kolei powodować będzie nieprawidłową pracę silnika, często doprowadzając go nawet do uszkodzenia.

Jakie są najważniejsze parametry oleju silnikowego?

Jeśli chce się mieć dobry, sprawny i wydajnie działający silnik w samochodzie, trzeba przyłożyć dużą uwagę do tego, na jakim będzie pracował oleju. Jakimi zatem parametrami taki olej musi się charakteryzować?
Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy wybiera się olej do silnika, to jego klasa lepkości. Lepkość, czyli płynność w poszczególnych warunkach to parametr kluczowy do tego, aby silnik mógł odpowiednio bezpiecznie pracować. Określany jest on literką W, przed którą znajduje się cyfra oznaczająca lepkość zimową, a po tej literce cyferka oznaczająca lepkość letnią. Przykładowo jednym z najpopularniejszych olejów jest ten o lepkości 5W30.
Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, jaka jest klasa jakości danego oleju. Oznacza to przeznaczenie oleju, a także jego zaawansowanie techniczne. Przykładowo olej o klasie A przeznaczony jest do silnika benzynowego, B do diesla, a C do diesla z DPF.
Oczywiście dobrym pomysłem podczas wybierania oleju do silnika jest sprawdzenie, czy jest on rekomendowany przez danego producenta samochodu. Często można się bowiem spotkać z oznaczeniem, że dany olej nadaje się do silników BMW, czy też Opla. Każdy z producentów ma swój standard i normy, które wymagane są przez olej. Warto więc mieć to na uwadze, dzięki czemu uda się do posiadanego auta kupić olej możliwie jak najbardziej pasujący parametrami.

Cera trądzikowa

Redakcja podkrzaczek.pl

Redaktorzy Podkrzaczek.pl to zespół wszechstronnych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą treści na różnorodne tematy. Nasz blog ogólnotematyczny obejmuje szeroki zakres zagadnień, od urządzania wnętrz, przez internet i pracę, aż po motoryzację, dzieci i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelników i pomagają im w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?