Tutaj jesteś

Koparki – budowa, funkcja, mobilny serwis podzespołów koparki

23 listopada 2021 Motoryzacja koparki

Koparki to maszyny używane w robotach ziemnych. Służą głównie do oddzielania urobku od gruntu i przemieszczania go do maszyn magazynowych lub transportowych. Koparki znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wykonania prac transportowych, robót ziemnych lub też w górnictwie.

Budowa koparki – z czego składa się koparka

Podstawowymi elementami każdej koparki są siłowniki hydrauliczne, wysięgnik, podwozie, ramię i łyżka. Elementy te mogą być kontrolowane z kabiny, która jest zamontowana na obrotowej platformie. Platforma jest wyposażona w koła, co umożliwia jej przemieszczanie się. Operator, który jest jednocześnie kierowcą, siedzi w kabinie, która posiada kilka elementów sterujących ramieniem koparki i łyżką do ustawienia w określonej pozycji lub do zwiększenia siły kopania. Platforma obrotowa pomaga ramieniu i łyżce podnosić ziemię (lub inny materiał, taki jak gruz) z miejsca wykopu.

Większość koparek wykorzystuje hydraulikę, co oznacza, że zadaniem siłowników hydraulicznych jest zapewnienie ruchu różnym częściom maszyny poprzez zasilanie cieczą.

koparka

Siłownik hydrauliczny funkcja

Podstawową funkcją siłowników hydraulicznych jest zapewnienie ruchu innym komponentom. Cylinder wyposażony jest w pręt, który wystaje z jednej strony, a wsuwa się i wysuwa dzięki cieczy pod ciśnieniem w cylindrze. Ciecz pod ciśnieniem pochodzi z pompy – dostarczana jest poprzez zawory, rury, węże i inne części. Pompy hydrauliczne są napędzane przez silnik.

Konstrukcja wysięgnika koparki

Wysięgnik może występować w różnych formach. Zawsze jest to długie ramię, które jest przymocowane do podwozia koparki. W przypadku dwóch wysięgników, po jednym z każdej strony. Są one połączone przegubem obrotowym i systemem połączeń, który pozwala im poruszać się razem, zachowując pewną odległość od siebie. W koparce jednobelkowej wysięgnik jest przymocowany do obrotowej platformy, która pozwala mu poruszać się we wszystkich kierunkach.

Konstrukcja podwozia koparki

Podwozie jest zazwyczaj zbudowane z dwóch stalowych belek z poprzeczkami trzymającymi je razem. Belki te są połączone gumowymi podkładkami lub oponami, dzięki czemu maszyna może się łatwo przemieszczać z miejsca na miejsce.

Ramię i konstrukcja łyżki koparki

Ramię może być jedno lub dwa. Jest ono przymocowane do podwozia koparki i porusza się w górę i w dół, a także w przód i w tył, zasadniczo dzięki siłownikowi hydraulicznemu, który nim steruje. Łyżka, która występuje w różnych rozmiarach i kształtach, w zależności od jej funkcji, jest podłączona do końca ramienia koparki i służy do załadunku i rozładunku materiałów.

Konstrukcja kabiny koparki

Kabina koparki pozwala operatorowi na sterowanie nią, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo, dzięki grubemu szkłu lub plastikowej szybie, która spełnia wszystkie wytyczne dotyczące bezpieczeństwa. Zapewnia ona również komfort, taki jak klimatyzacja i ogrzewanie, dzięki czemu operator zachowuje wygodę podczas pracy. Niektóre koparki posiadają również intersystem, który pomaga kierowcy komunikować się z pracownikami na ziemi.

Konstrukcja kół

Podwozie koparki ma koła umieszczone pod nią, aby pomóc w przemieszczaniu jej z miejsca na miejsce. Ma gąsienice, jeśli jest przeznaczona do pracy w trudnym terenie. Zespoły gąsienicowe składają się z metalowych elementów dopasowanych do siebie i umieszczonych pod maszyną jak pas. Głównym powodem posiadania gąsienic jest maksymalizacja trakcji, czasami są one wyposażone w gumowe podkładki ułatwiające poruszanie się po różnych rodzajach powierzchni.

naprawa koparki

Mobilny serwis koparek – co obejmuje usługa mobilnego serwisu koparek

Serwis koparek obejmuje kontrolę różnych części maszyny, czyszczenie brudu i zanieczyszczeń, wymianę wadliwych części w razie potrzeby i sprawdzenie wszystkich podzespołów. Serwisowanie maszyn to proces, który ma na celu naprawę urządzeń i doprowadzenie ich do stanu niemal jak świeżo kupionych. Zazwyczaj usługa ta wykonywana jest przez profesjonalną firmę.

Serwis koparek obejmuje:

  • inspekcję każdego elementu koparki,
  • ocenę jej stanu,
  • oczyszczenie z rdzy i innych zabrudzeń,
  • w razie potrzeby uzupełnienie pęknięć w różnych częściach,
  • naprawy i wymianę uszkodzonych podzespołów.

Mobilny serwis koparek oparty jest na elastycznych cenach. Oznacza to, że można wybrać model cenowy najbardziej odpowiedni dla swojej firmy. Zaletą tej opcji jest to, że każdy klient może wybrać indywidualny plan serwisowy dla swojej maszyny. Procedury serwisowe mogą być wykonywane w ciągu jednego dnia lub w ciągu kilku dni. Dzięki usłudze mobilnego serwisu można znacznie przedłużyć żywotność każdej koparki.

Serwis koparek samojezdnych to jedna z najpopularniejszych usług. Korzystają z niej zarówno duże firmy budowlane, jak i mniejsze przedsiębiorstwa.

Jeśli zależy nam na przedłużeniu żywotności maszyny, mobilny serwis koparek jest świetnym wyborem. Firma przeprowadzająca serwisowanie maszyny zapewnia pełną dokumentację na temat każdego podjętego działania.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Cera trądzikowa

Redakcja podkrzaczek.pl

Redaktorzy Podkrzaczek.pl to zespół wszechstronnych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą treści na różnorodne tematy. Nasz blog ogólnotematyczny obejmuje szeroki zakres zagadnień, od urządzania wnętrz, przez internet i pracę, aż po motoryzację, dzieci i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelników i pomagają im w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?