podkrzaczek.pl

podkrzaczek.pl – dziecko, lifestyle, motoryzacja, praca

jaką pracę wybrać
Praca

Jaką pracę wybrać? Czym się kierować i na co zwracać uwagę?

Wybór odpowiedniej dla siebie pracy to nierzadko niemałe wyzwanie. W pracy w końcu spędzamy znaczną część dnia, poświęcamy na nią sporo swojej energii i idealnie byłoby, gdyby sprawiała nam ona satysfakcję, dawała poczucie sensu o spełnienia. W takiej sytuacji dużo przyjemniej spędza się w niej czas i wręcz chce się angażować.

Zmiana pracy. Jaką pracę wybrać, zaczynając od nowa?

Stając się osobą bezrobotną, lub po prostu będąc na okresie wypowiedzenia dotychczasowej umowy o pracę, należy przedsięwziąć już dość konkretne kroki w poszukiwaniu nowego zajęcia.

Jeśli posiadamy konkretne, kierunkowe wykształcenie oraz związane z nim doświadczenie zawodowe, najpewniej chcemy pozostać w swojej branży. W takim wypadku trzeba szukać ogłoszeń o pracę w firmach, które mają tę samą specjalizację.

Wsrto regularnie zaglądać na portale z ogłoszeniami i pracę, przeglądać tematyczne grupy w mediach społecznościowych, a także próbować bezpośresnio w danym miejscu.

Nie ma nic złego w wysłaniu swojej gotowej aplikacji do firmy, która nie ogłosiła, że ma u siebie wolny etat i poszukuje pracownika.

Takie działanie daje nam możliwość przedstawienia swojej sylwetki i doświadczenia. Istnieje duża szansa, że kadry lub odpowiedni szczebel kierowniczy uzna, że warto pracownika z takim życiorysem, mieć u siebie w firmie.

Zmiana pracy? Zmiana branży!

Istnieje grono takich osób, które przy zmianie miejsca pracy, lubią także nieco zmienić charakter swojej pracy. Dzięki temu unikają rutyny, pozwalają sobie nabywać nowe doświadczenia i umiejętności.

Taka postawa na pewno świadczy o elastyczności pracownika, jego odwadze do wprowadzania zmian w swoim życiu. Jest przykładem tego, ile doświadczenia już zebrali oraz czego się nauczyli, nawet jeśli to skrajnie różne branże.

Taki wpis w swoim CV jest szansą pokazania, że znamy się już naprawdę na kilku różnych rzeczach i będziemy potrafili się odnaleźć w zmiennych sytuacjach.

Własny biznes to też praca

Zakładanie swojej firmy zwykle nie jest dla nikogo pierwszą pracą. Po nabyciu już pewnych doświadczeń zawodowych, niezbędnych umiejętności w danej branży, pracownik czasami decyduje się na otwarcie swojego, na początku małego biznesu.

Tak może być w przypadku, na przykład biura księgowego czy firmy spedycyjnej.

Zebranie doswiadczenia w branży jest niezbędne, bo uczy dobrych praktyk oraz pozwala zauważyć te, które sami wyeliminowalibyśmy w swojej firmie. Ponadto, jest to okazja do nabycia wiedzy na temat klientów firmy. Nie znaczy to oczywiście, że później w swojej firmie chcemy ich przejąć. Wprost przeciwnie – to okazja do zbudowania nowej, własnej, być może nawet szerszej bazy klientów.