podkrzaczek.pl

podkrzaczek.pl – dziecko, lifestyle, motoryzacja, praca

jak napisać proste cv
Praca

Jak napisać proste CV, aby szybko znaleźć pracę?

CV jest najważniejszym dokumentem w czasie procesu rekrutacyjnego. Przyszły pracodawca pozyskuje z tego dokumentu informacje o wykształceniu oraz doświadczeniu zawodowym kandydata. Jeżeli CV będzie niewłaściwie napisane, to kandydat raczej nie może liczyć na szybkie zatrudnienie w dobrej firmie.

CV starannie napisane

Jest wiele opinii związanych z tym, jakie powinno być dobre CV. Wszyscy zgadzają się co do tego, że powinno być napisane estetycznie i schludnie. Oczywiście w branżach wymagających kreatywności dozwolona jest nutka szaleństwa. W żadnym CV nie ma miejsca na błędy ortograficzne i inne niedociągnięcia stylistyczne. Taki dokument jest od razu odrzucany. Pracodawcy wychodzą przecież z założenia, że jeżeli ktoś nie potrafi dobrze napisać prostego dokumentu, to również wykonując codzienne zadania w miejscu pracy, nie będzie wykazywał dostatecznych starań i zaangażowania. Nie trzeba bardzo skupiać się na detalach. Niektórzy eksperci uważają, że trzeba podać dokładny adres zamieszkania, inni, że wystarczy podać miasto, a jeszcze inni, że jest to zupełnie nieistotne. Przywiązywanie wagi do takich nieistotnych szczegółów może odciągnąć od tego co najważniejsze. A najważniejsze jest przedstawienie siebie jako najlepszego kandydata na dane stanowisko, pokazanie pracodawcy swoich najmocniejszych stron.

Klauzula RODO

Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na klauzulę dotyczącą zgody na przetwarzanie danych osobowych w procesie rekrutacji. Jest to niezbędny element dokumentów rekrutacyjnych. Czasami w ogłoszeniu, zwłaszcza publikowanym w Internecie, firma wpisuje dokładną treść zgody, jaka jest wymagana od kandydatów. Trzeba postępować zgodnie z instrukcją, ponieważ inaczej firma może odrzucić CV.

Wysłanie CV do pracodawcy

Jak napisać proste CV to tylko jeden dylemat, później zostaje jeszcze przesłanie tego CV do pracodawców. Zdecydowana większość młodych ludzi poszukuje pracy przez Internet i wysyła swoje CV drogą mailową do agencji pracy oraz bezpośrednio do pracodawców. Z kolei ludzie starsi oraz w średnim wieku preferują osobisty kontakt z przyszłym szefem. Często wybierają się osobiście do siedziby firmy i chcą od razu dowiedzieć się, czy mają szansę na zatrudnienie. Każdy z tych sposobów jest dobry, ponieważ najważniejsze jest podejmowanie działań, aby poznać przyszłego pracodawcę i przekonać go, że ma przed sobą dobrego kandydata, który będzie świetnie pracował. Wysyłając dokumenty drogą mailową należy zwrócić uwagę na to, aby były właściwie podpisane. Adres e-mail powinien być profesjonalny, a nie infantylny.