podkrzaczek.pl

podkrzaczek.pl – dziecko, lifestyle, motoryzacja, praca

prędkość internetu
Internet

Jak sprawdzić prędkość Internetu?

Internet jest powszechnie dostępnym narzędziem, które większość osób używa zarówno w domu, jak i w pracy. Jednakże nie każdy wie, jakiej jakości łącze internetowe ma do swojej dyspozycji. Warto jednak zapoznać się z tym tematem nieco bliżej. Wśród najważniejszych informacji jest to, ile wynosi średnia prędkość Internetu.

Gdzie sprawdzić prędkość Internetu?

Sprawdzanie prędkości Internetu jest proste. Każdy może to zrobić, zarówno na swoim komputerze, jak i w telefonie. Nie brakuje bowiem stron internetowych, które oferują dostęp do narzędzia, testującego prędkość danego łącza. Nie każdy taki test jest jednak dokładny i nie zawsze oferuje wyjaśnienie do otrzymanych rezultatów. Jednakże bez względu na wybrany test, podstawowymi wynikami jakie się zazwyczaj otrzymuje są wartości prędkości pobierania i wysyłania danych. Aby wartości te nabrały znaczenie, na stronie często są rankingi wyników testu łączy od innych dostawców. Dzięki temu każdy może sprawdzić, czy jego prędkość Internetu znacząco odbiega od tego, co jest powszechnie dostępne na rynku. Oprócz tego testy szybkości łącza zazwyczaj oferują wartość ping, czyli opóźnienia. To także cenna informacja, która pokazuje, czy w danym momencie łącze działa tak jak powinno.

Z czego wynikają zmiany w prędkości Internetu?

Umowa podpisana z dostawcą Internetu powinna dokładnie określać parametry techniczne łącza, w tym jego prędkość. Jednakże łatwo można zauważyć, że wartości te nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Przy testowaniu prędkości Internetu zawsze można zauważyć wiele wahań w otrzymywanych wynikach. Wiele też zależy od tego, na jakiej stronie internetowej ktoś wykonuje dany test. Wyniki otrzymane w teście mogą być też różne w zależności od tego w jakim miejscu w mieszkaniu ktoś testuje łącze bezprzewodowe. Prędkość Internetu zależy bowiem od wielu czynników i często może dojść do zakłóceń. Zazwyczaj wynikają one z typowych problemów technicznych, które mogą pojawić się u każdego dostawcy. Jeżeli nie występują one zbyt często, nie ma czym się martwić. Jeżeli jednak przerwy w ładowaniu stron lub problemy ze znaczącym obniżeniem prędkości Internetu stają się dokuczliwe, warto jest zacząć działać. Najlepiej jest skontaktować się z dostawcą i dowiedzieć się co może być przyczyną problemu. W skrajnych sytuacjach dobrze jest rozważyć zerwanie umowy i zmianę dostawcy na nowego. Na rynku polskim działa wiele firm, które oferują Internet ze świetną prędkością i w to dobrej cenie. Każdy na pewno znajdzie łącze, które sprawdzi się w jego domu i firmie.