Tutaj jesteś

Jak przyspieszyć internet bezprzewodowy – sprawdzone metody

12 października 2021 Internet jak przyspieszyć internet


Polacy często korzystają w swoim domu z internetu bezprzewodowego. Mając kupiony router, mogą oni pracować nie tylko na komputerze, ale także otwierać strony na tablecie czy telefonie. Niestety, często narzekają, że łącze jest zbyt wolne. Wtedy nie da się nawet wchodzić na różne portale, a oglądaniu filmów, graniu w gry sieciowe czy rozmowach na komunikatorze kompletnie nie ma mowy. Warto więc dowiedzieć się, jak przyspieszyć internet, aby spełniał on swoją funkcję.

Pierwsza czynność, czyli analiza szybkości łącza

Zanim jednak opiszemy kilka sposobów na zwiększenie prędkości, najpierw skupimy się na innej czynności. Chodzi o przeprowadzenie testu aktualnej szybkości naszego łącza. W tym celu wchodzimy np. na stronę www.speedtest.net/pl. Następnie klikamy Start. Po chwili zostaną wyświetlone precyzyjne wyniki: download speed (prędkość pobierania), upload speed (prędkość wysyłania) oraz tzw. PING, czyli informacja o opóźnianiach w transmisji (im ta wartość jest niższa tym lepiej). Dzięki takie analizie, możemy dowiedzieć się, jaka faktycznie jest szybkość łącza bezprzewodowego. Uwaga! Przed rozpoczęciem testu, musimy odłączyć od Wi-Fi wszystkie dodatkowe urządzenia, a zostawić tylko jeden sprzęt. Na nim z kolei trzeba zrobić coś, aby nie obciążać sieci. Wyłączamy więc program antywirusowy, zaporę sieciową, wszelkie programy działające w tle, a nawet karty na przeglądarkach.

Jak przyspieszyć internet?

Kiedy już poznamy prędkość pobierania oraz wysyłania, możemy zastosować jedną z metod, dzięki której przyspieszymy internet w laptopie, komputerze i smartfonie. Po pierwsze należy odpowiednio
skonfigurować router. Nie jest to bardzo trudne zadanie. Wystarczy, że dostaniemy się do panelu administracyjnego tej „czarnej skrzynki”. Robi się to poprzez przeglądarkę internetową albo ewentualnie za pomocą instalacyjnej płyty CD (tutaj trzeba uruchomić specjalny plik). Następnie wybieramy jeden z trzynastu kanałów. Taki, który jest najmniej obciążony. Jeżeli to nie przyniesie oczekiwanych efektów, to powinniśmy usunąć pewne czynniki, które bezpośrednio zakłócają sygnał. Problemem mogą np. grube ściany, a nawet inne pobliskie urządzenia nadające na zbliżonej częstotliwości (np. dekoder, telewizor, głośniki, kamera, odtwarzacz multimedialny, radio i mikrofalówka). Dlatego ważne jest, aby router przenieść w lepsze miejsce (gdzieś do centralnej części mieszkania). Dodatkowo warto wyposażyć go w zewnętrzne anteny albo specjalny wzmacniasz sygnału.

Usunięcie wirusów i aktualizacje

Jak przyspieszyć internet, jeżeli powyższe sposoby nie zdadzą jednak swojego egzaminu? Wtedy można jeszcze sprawdzić, czy system operacyjny nie został zainfekowany przez złośliwe wirusy. One również mają wpływ na bardzo wolne łączę. Kiedy je usuniemy, to jest szansa, że strony ponownie zaczną się otwierać jak dawniej. Jednocześnie można spróbować innej czynności. Mianowicie chodzi o przeprowadzenie aktualizacji sterowników karty sieciowej i oprogramowania routera.

Cera trądzikowa

Redakcja podkrzaczek.pl

Redaktorzy Podkrzaczek.pl to zespół wszechstronnych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą treści na różnorodne tematy. Nasz blog ogólnotematyczny obejmuje szeroki zakres zagadnień, od urządzania wnętrz, przez internet i pracę, aż po motoryzację, dzieci i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelników i pomagają im w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?