Tutaj jesteś

Jak często zmieniać pracę?

14 października 2021 Praca jak często zmieniać pracę


Dużo osób nie lubi zmian w swoim życiu, zarówno osobistym, jak i zawodowym. Z kolei inni nieprzerwanie szukają nowych wyzwań i wrażeń. Niekiedy jednak częste wyszukiwanie nowości może wywoływać negatywne wrażenie. Dotyczy to zwłaszcza takiej strefy jak kariera zawodowa.

Jak pracodawcy postrzegają częste zmiany pracy?

Gdy pracodawca szuka nowego pracownika zawsze musi być świadomy konieczności jego dokładnego wdrożenia do firmy. Dzięki temu ma pewność, że pracownik ten doskonale spełni się na swoim stanowisku i będzie bez problemu wykonywać wszystkie obowiązki służbowe. Oznacza to jednak konieczność tracenia czasu i pieniędzy na trening. Dlatego też pracodawcy z niechęcią myślą o ciągłej rotacji wśród pracowników. Szukając nowych kandydatów, każdy z tych, którzy lubią próbować swoich sił w nowych zakładach pracy, będzie startował z utrudnionej pozycji. Dla pracodawców wydaje się być bowiem inwestycją krótkotrwałą. Wolą oni uniknąć niepotrzebnego tracenia zasobów na przygotowywanie nowych pracowników do pełnionych obowiązków tylko po to, aby szybko ich stracić. Dlatego z chęcią wybierają tych kandydatów, których przeszłe doświadczenie zawodowe wskazuje gotowość do wieloletniej pracy w jednej firmie.

Jak często zmieniać pracę?

Podobnie jak w wielu innych sytuacjach, optymalna częstość zmiany pracy jest trudna do określenia. Jest to pod wieloma względami kwestia indywidualna, zarówno z perspektywy pracownika, jak i pracodawcy. Praca przez dekady w jednej firmie może być odebrana jako strach przed wyzwaniami i samorozwojem. Tymczasem ciągła zmiana pracy wskazuje na to, że kandydat z jakiegoś powodu nie może skupić się na pełnieniu swoich obowiązków w sposób sumienny i konsekwentny. Często też ciągłe zmiany w pracy to wynik pracy headhunterów, którzy proponują cenionym pracownikom atrakcyjne oferty od innych firm. Powstaje wtedy ciągła rotacja, która utrudnia znalezienie kandydata gotowego do wieloletniej pracy. Według większości ekspertów HR, optymalny czas współpracy z jedną firmą powinien wynosić około 3-4 lat. Pracownik taki wydaje się zarówno gotowy na zmiany i nowe wyzwania, jak i stabilny i konsekwentny w wypełnianiu swoich zobowiązań według pracodawcy. Jeżeli CV danego kandydata pokazuje historię znacznie krótszych okresów zatrudnienia, trudno jest znaleźć zaufanie i powierzyć mu stanowisko. Zatem każdy kto często czuje pokusę znalezienia nowej pracy, zawsze powinien uwzględnić to, jak decyzja ta wpłynie na wygląd jego dotychczasowej historii zatrudnienia.

Znaki drogowe

Redakcja podkrzaczek.pl

Redaktorzy Podkrzaczek.pl to zespół wszechstronnych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą treści na różnorodne tematy. Nasz blog ogólnotematyczny obejmuje szeroki zakres zagadnień, od urządzania wnętrz, przez internet i pracę, aż po motoryzację, dzieci i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelników i pomagają im w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?