Import towarów z Chin wydaje się być jednym z najłatwiejszych sposób na poszerzenie swojego asortymentu sklepowego o dziesiątki lub nawet setki nowych produktów w atrakcyjnych cenach. Jednak aby móc to zrobić, trzeba wiedzieć jak sprowadzać takowe towary, co dla niedoświadczonych przedsiębiorców może stanowić nie lada wyzwanie. Jeżeli zastanawiasz się, jak przebiega ten wielofazowy proces, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Postaramy się wyjaśnić Ci, jak przebiega import z Chin krok po kroku, tak abyś i ty mógł zostać wprawionym importerem, który czerpie z tego profity finansowe.
Poszukiwania dostawcy
Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że nie będziesz w stanie sprowadzić żadnych produktów ze Wschodu, jeżeli nie znajdziesz odpowiedniej dla siebie oferty. Niemniej jednak musisz wiedzieć, że chiński rynek jest znacznie bogatszy w oferty od tego polskiego. Przeglądając stoiska internetowe wschodnich dostawców, możesz zauważyć ich kilkukrotnie lub nawet kilkunastokrotnie więcej niż w naszym kraju, dlatego też wybór odpowiedniego dostawcy bywa bardzo trudny i wymaga czasu. Koniecznie miej też na uwadze to, że chińskie towary niekiedy bywają wadliwe lub niewytrzymałe, dlatego każdy polski importer z Chin – na przykład krakowska firma Discolm – powinien dokładnie zapoznawać się z opiniami klientów o danym sklepie. Nie jest to jednak jedyna forma zabezpieczania się przed oszustwami. Jeżeli chcesz mieć pewność, że sprowadzane przez Ciebie produkty ze Wschodu będą zgodne z opisem dostawcy i spełnią potrzeby Twoich klientów, to powinieneś przetestować je przed hurtowym zakupem.
Samodzielna kontrola jakości towarów
Doświadczeni importerzy praktycznie zawsze zamawiają próbki (tzw. sample) chińskich towarów, zanim nawiążą długoterminową współpracę ze sklepem. Nie możesz jednak zapomnieć, że dobra jakość kilku produktów nie oznacza, że cały asortyment dostawcy spełni Twoje oczekiwania. Dlatego chcąc wprowadzić jakikolwiek nowy produkt do swojego sklepu, powinieneś zamówić jego pojedynczą sztukę lub kilka sztuk i przekonać się na własne oczy o jego specyfikacji. Jakość chińskich towarów potrafi być naprawdę niska, więc importując towary z tego kraju konieczne jest przyjęcie postawy sceptycznej.
Transport importowanych towarów
Oczywistością wydaje się być to, że importowane towary muszą przebyć wiele kilometrów, zanim trafią w Twoje ręce. Należy jednak podkreślić, że możliwy jest wybór aż trzech dróg transportu: powietrznej, lądowej i morskiej. Powyżej wymieniliśmy je od najszybszego do najwolniejszego, co ma ogromne znaczenie przy regularnym imporcie. O ile paczka wysłana samolotem może trafić do Ciebie nawet w ciągu tygodnia-dwóch, to data dostawy tych płynących statkami potrafi przedłużyć się nawet do dwóch lub trzech miesięcy. Nietrudno wydedukować, że szybszy transport niesie za sobą znacznie większe koszty importowania towarów z Chin.
Import z Chin a odprawa celna
Import z Chin nie kończy się jednak na wyborze najbardziej optymalnej metody transportu. Sprowadzając towary spoza Unii Europejskiej, konieczne jest ich przejście przez odprawę celną. Celnicy sprawdzają przesyłki pod względem zgodności z prawem logistycznym i wymogów bezpieczeństwa. Jednak samo obejrzenie towaru przez organy celne nie wystarczy, ponieważ prawo wymaga aby posiadał on odpowiednią dokumentację. Dlatego musisz dopilnować, żeby dostawca z Chin dołączył do przesyłki specyfikację towaru, fakturę handlową i konosament morski. Co więcej przesyłka musi mieć oryginalny znak towarowy, żeby produkt mógł zostać dopuszczony do sprzedaży. Jeżeli wszystko będzie się zgadzać, to służby celne zastosują odpowiednie stawki cła i podatku VAT, na których zapłatę będziesz mieć 30 dni od powiadomienia o należnej do uiszczenia kwocie.
Podsumowanie
Importowanie towarów z Chin oferuje przedsiębiorcom wyjątkową okazję do rozszerzenia asortymentu sklepowego o nowe, atrakcyjne cenowo produkty. Proces ten, choć może wydawać się skomplikowany dla osób bez doświadczenia, jest do opanowania, pod warunkiem stosowania się do ustalonych procedur i korzystania z dostępnych narzędzi wsparcia. Na pierwszym etapie kluczowe jest znalezienie wiarygodnego dostawcy, co wymaga czasu i dokładnego przeanalizowania ofert dostępnych na rynku chińskim. Ważne jest również sprawdzenie opinii o sklepie oraz jakości oferowanych produktów, aby uniknąć nieporozumień i oszustw.
Doświadczeni importerzy często decydują się na zamówienie próbek produktów przed nawiązaniem długoterminowej współpracy, co pozwala na bezpośrednią ocenę jakości i specyfikacji towarów. Następnym krokiem jest wybór metody transportu – powietrznej, lądowej, czy morskiej, z uwzględnieniem zarówno kosztów, jak i czasu dostawy. Należy przy tym pamiętać, że każda z tych metod niesie za sobą różne koszty i terminy realizacji.
Kluczowym elementem procesu importu jest również odprawa celna, która wymaga dokładnego przygotowania odpowiedniej dokumentacji oraz zastosowania się do wymogów prawnych i bezpieczeństwa. Przestrzeganie tych zasad umożliwia właściwą klasyfikację towarów, obliczenie należnych stawek cła oraz podatku VAT, a w rezultacie – pomyślne ukończenie procesu importu.
Podsumowując, import z Chin jest procesem, który przy odpowiednim przygotowaniu i wykorzystaniu dostępnych zasobów, może znacząco przyczynić się do sukcesu przedsiębiorstwa. Wymaga on jednak świadomego podejścia do kwestii wyboru dostawcy, kontroli jakości, transportu oraz zrozumienia procedur celnych. Przestrzeganie tych zasad i korzystanie z usług profesjonalnych i bezpośrednich pośredników z Chin, takich jak Discolm, zwiększa szanse na skuteczne i opłacalne przeprowadzenie importu, minimalizując jednocześnie ryzyko ewentualnych strat.