podkrzaczek.pl

podkrzaczek.pl – dziecko, lifestyle, motoryzacja, praca

wentylacja w kuchni
Dom

Wentylacja w kuchni a czyste powietrze i bezpieczeństwo

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To tutaj każdego dnia rodzina wspólnie spożywa przyrządzone posiłki. Warto zatem zadbać o klimat oraz wyposażenie tego wnętrza. Każda kuchnia pięknie się prezentuje oraz jest estetyczna tylko wówczas, gdy jest odpowiednio zaprojektowana. Oprócz mebli i sprzętu AGD powinna w niej znajdować się dobra wentylacja.

Wentylacja w kuchni a bezpieczeństwo i świeży zapach

W każdej dobrze wyposażonej kuchni powinna koniecznie znajdować się wentylacja, która to będzie skutecznie niwelować zapachy wydzielające się podczas gotowania, smażenia oraz pieczenia. Jej istotnym zadaniem jest również pochłanianie wytwarzającej się pary wodnej, a w przypadku posiadania kuchenki gazowej, niebezpiecznych oparów.

Wentylacja w kuchni a prawo budowlane

Każdy współczesny projekt kuchni uwzględnia odpowiednią wymianę powietrza. W pomieszczeniu tym oraz w łazience muszą koniecznie znajdować się kratki wentylacyjne. Wyposażenie kuchni w wentylację jest wymagane przez polskie prawo budowlane.

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami każde pomieszczenie kuchenne powinno posiadać odpowiedni dostęp do nawiewu świeżego powietrza oraz mieć możliwość odprowadzenia zużytego. Sprawnie działająca wentylacja w kuchni zapewnia każdemu użytkownikowi nie tylko wysoki komfort użytkowania tego pomieszczenia, lecz także bezpieczeństwo.

Dziś w każdym projekcie kuchni musi być koniecznie uwzględnione kilka ważnych czynników. Niezwykle ważne jest to czy w pomieszczeniu tym znajduje się okno oraz to, jakie będą w nim znajdować się urządzenia gazowe.

Każda kuchnia, w której nie ma wbudowanego okna musi spełniać bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące wydajności wentylacji w razie zagrożenia czadem.

Kratka wentylacyjna a okap i pochłaniacz

Niezwykle ważne jest to, aby na wyposażeniu każdego pomieszczenia kuchennego znajdowała się odpowiednia kratka wentylacyjna. Jej działanie polega na wymianie powietrza. Każda kratka wentylacyjna powinna być połączona z okapem lub pochłaniaczem. Czym charakteryzuje się ten sprzęt kuchenny?

Okap to takie urządzenie, które jest podłączone do kanału wentylacyjnego. Działa on w taki sposób, że pobiera powietrze z pomieszczenia, a następnie przez komin usuwa je na zewnątrz. Jeśli podczas gotowania czy smażenia okap kuchenny jest włączony, to wówczas można w łatwy oraz skuteczny sposób usunąć z wnętrza wszystkie nieprzyjemne zapachy.

Pochłaniacz to urządzenie charakteryzujące się tym, że nie jest bezpośrednio podłączone do kratki wentylacyjnej. Niemniej jest on wyposażony w specjalny filtr, którego zadaniem jest pochłanianie poszczególnych zanieczyszczeń oraz oparów.

Dzięki tym urządzeniom w każdej kuchni jest zawsze świeży oraz przyjemny zapach, a użytkownicy nie muszą obawiać się o swoje bezpieczeństwo.