podkrzaczek.pl

podkrzaczek.pl – dziecko, lifestyle, motoryzacja, praca

oświetlenie zewnętrzne domu
Dom

Jak zaprojektować oświetlenie zewnętrzne domu?

Zewnętrzne oświetlenie posesji to bardzo ważna kwestia. Z jednej strony gwarantuje bezpieczeństwo, z drugiej strony pozwala nadać posesji oryginalną aranżację.

Oświetlenie zewnętrzne domu

Oświetlenie zewnętrzne powinno w pierwszej kolejności zapewniać bezpieczeństwo mieszkańców. W związku z tym oświetlić należy wejście do domu oraz wjazd do garażu.

Przy wejściu do domu wystarczy jedna lampa nad wejściem, dodatkowo może być umieszczony na niej numer posesji. Takie same lampy można umieścić nad wjazdem do garażu. W przypadku garażu warto zaplanować także oświetlenie całego podjazdu. Doskonale sprawdzą się w tej roli lampy LED, solarne lub reflektory umieszczone nisko w ziemi.

Dzięki oświetleniu zewnętrznemu możemy zadbać nie tylko o bezpieczeństwo mieszkańców, ale także podkreślić walory architektoniczne elewacji, np. taras, balkon lub jaskółki. Idealnie nadają się do tego taśmy LED. Ich delikatne światło wydobędzie nie tylko kształt, ale stworzy też niepowtarzalny nastrój.

W ramach związanych z oszczędnością energii elektrycznej warto zainwestować w czujniki ruchu, lampy będą włączały się tylko wtedy, kiedy będzie to konieczne.

Oświetlenie ogrodu

Dobrze zaprojektowane oświetlenie domu doskonale może podkreślić jego walory architektoniczne. Warto także zadbać o odpowiednie oświetlenie ogrodu, który dzięki temu będzie się pięknie prezentował nie tylko w ciągu dnia, ale także po zmroku.

Oświetlenie ogrodu to bardzo dobry sposób na stworzenie odpowiedniego nastroju oraz wydobycia piękna niektórych drzew i krzewów.

Planując oświetlenie w ogrodzie trzeba przede wszystkim zaplanować oświetlenie ścieżek komunikacyjnych. Zapewni to bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom ogrodu, lampy oświetlające ścieżki pozwolą bez problemu dotrzeć do celu.

W przypadku bardzo rozległego ogrodu warto postawić na lampy solarne. Ich największą zaletą jest oszczędność energii. W ciągu dnia ich słoneczne akumulatorki się ładują, a po zmroku automatycznie się włączają, nie wymagają żadnej dodatkowej obsługi i nie generują dodatkowych kosztów.

Planując oświetlenie zewnętrzne domu trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę bezpieczeństwo. Określane jest ono wskaźnikiem IP. Pierwsza cyfra oznacza szczelność oprawy na kurz, druga odporność na wilgoć. Minimalna wartość IP dla lamp zewnętrznych powinna wynosić 55. Oświetlenie przewidziane do oczek wodnych powinno mieć IP 67.

Dobrze zaplanowane oświetlenie posesji zapewni bezpieczeństwo użytkownikom, ale przede wszystkim podkreśli jej walory estetyczne.